Minden gyerek mögött egy sors van, egy életút, amit készen kap, ami az ő körülménye. Amiből majd építkezhet, amiből építkeznie kell. Mondom, minden gyereknek. Akár segítő az a körülmény, akár gátló.
A „játszótér” pedig ugyanaz. Nincsen olyan útelágazás vagy csomópont, ahol egy láthatatlan kéz könnyebb út felé terelné a nehezebb puttonnyal érkező kis emberkét: gyere bátran kispajtás, majd lebontom előtted az akadályokat, majd elfújom az elmédből az emlékeidet, félelemeidet, titkaidat! Ugyanaz az akadálypálya, ugyanazon feladatokkal… nincs könnyítés, nincs mérlegelés.
Méregethetjük a különböző cipelt terheket? Dehogy, nincs értelme! A legördülő könnycseppeken nem látszik, hogy azokat a tegnap esti alkoholgőz, vagy a sarokba hajított tű, vagy épp az elménk felett uralkodó, lemeríthetetlen mobil alkalmazások okozták… Hogy azt a mini öklöt, ami lesújt, az elszenvedett vagy végignézett pofonok vagy a soha el nem nyert figyelem irányítja-e. A könnycsepp, a pofon ugyanaz, akár a láncravert kutyák, sötét és sáros utcák, akár a csillámba öltöztetett ölebek és kristálypoharak között érzi a gyermek, hogy sírnia kell, vagy ütnie kell.
Bár elmondanák, hogy : figyelj rám! Könyörgöm, mondj nemet, irányíts, kérj, kérdezz, csinálj nekem napirendet, RENDET és CSENDET körülöttem, nőj fel már te felnőtt!! Neked csinálom az összes zűrömet, neked ütök és neked sírok, hogy vegyél észre! Ha kell, mindennap letesztellek, figyelsz-e rám, hol vannak a határaim, hallod? Azt akarom, hogy legyenek határaim! Mindennap!
Én gyerek vagyok, te felnőtt, ezért minden szavad elhiszem! Minden szavad! Azt is, ha azt mondod, szép vagyok és okos, és azt is, ha azt, semmire sem vagyok jó! Ha azt mondod dühödben: „engem többet nem látsz”, akkor nem tudod, hogy azt én is meghallottam, és elhiszem! Elhiszem, hogy márpedig soha többé nem látlak, ezért nem merek elaludni, nehogy reggel arra ébredjek, nem vagy már itt.
Figyelj te felnőtt! Amit nem gondolsz komolyan, azt ne mondd, mert én nem tudom, hogy azt te nem gondolod komolyan! Ha azt mondod, csütörtökön már biztosan jössz, akkor én minden csütörtököt ugyanúgy várok, akkor is, ha már tíz csütörtökön nem jöttél, hallod? Ha valaki mást mond, akkor csípek rúgok, harapok! Mert én nem neki, hanem neked hiszek, neked akarok hinni, úgyhogy ne csapj be!
S ha azt mondod nekem, mindent meg kell beszélni, akkor ti miért nem beszélitek meg? Ha te elfordulsz, odacsapsz, eltűnsz, letagadod, akkor miért baj, ha én odacsapok, elfordulok, eltűnök, vagy letagadom? Mutasd meg, hogy csináljam! Mutasd meg, hogy csináljam jól!
Igen, ez a helyzet. Nagyon sok gyereknek nagyon nehéz már a puttonya. S a rossz jegyek a naplóban? Azok már csak tünetek! Leggyakrabban a rossz jegyeken akad fenn mindenki: szülő, pedagógus, rendszer! Rossz a statisztika, pedig annak jónak kellene lenni! Persze, hogy rossz! Hisz helytelen a megközelítés is. Olyan, mintha az elménkbe csupán a jegyek lennének belekódolva. Sokszor elmegyünk a segélykiáltások mellett, hárítunk, lesöpörjük a felelősséget, s csak arra kapjuk fel a fejünket, hogy nem olyan minősítést látunk, amit szeretnénk. Mintha a számok határoznák meg a jóllétünket! Pedig az a rusnya statisztika csak a jéghegy csúcsa!
Mi lehet a megoldás? Hallgassunk a gyermekekre! Vegyük észre a jelzéseiket, halljuk meg a segélykiáltásaikat! Tegyünk, ahogy igénylik: legyünk mi a vezetőik! Alkossunk szabályokat, kereteket: érthetőeket, követhetőeket, világosakat! Tegyük magunkat méltóvá a vezetésre! Merjünk igent és nemet is mondani, tiltsunk meg és engedjünk dolgokat, biztassuk, bátorítsuk őket és nyomjuk meg a fékpedált, ha arra van szükség! S a döntéseinkbe, melyeket az ő érdekeikben hozunk higgadt fejjel, ok-okozat törvényeit figyelembe véve, álljunk bele! Hétfőtől vasárnapig! Hiszen ők minden nap próbára tesznek minket, s ha mindennap megtapasztalják ugyanazokat a határokat, akkor nemcsak a következetes figyelmünket, hanem a biztonságot adó, okos szeretetünket is megtapasztalhatják!
S őszintén: kívánhatnánk-e ennél többet?
Ha tetszenek a cikkeink s kedvedre valóak, kérj értesítést, hogy ne maradj le az írásainkról! Ezzel együtt az ingyenes videósorozatunkat is megkapod, melyben az otthoni tanuláshoz is adunk tippeket!
